Тема. Таблиці додавання й віднімання числа 9. Периметр чотирикутника. Задачі на дві дії.

Мета: опрацювати таблиці додавання й віднімання числа 9; ознайомити учнів з поняттям периметр многокутника; розвивати вміння пояснювати розв’язання задачі.

Обладнання: геометричні фігури, предметні малюнки, таблиця усних обчислень.

Тип уроку; комбінований.

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

Усні обчислення

1. Поставити у квадратах такі числа, щоб в сумі у всіх клітинках за всіма напрямками було 9.

2. Скласти колові приклади за схемою.

3 + 5 = – =

– = 3 – =

+ = – =

3. Куди приземлиться повітряна кулька?

12 – 5 10 – 5

12 – 4 6 – 2 8 + 3

11 – 2 9 + 3 7 + 7 8 + 5

14 – 8

11 7 13 12 5 9 6 14 8 4

II. Робота над новим матеріалом

1. Підготовчі вправи

Записати склад числа 9.

9 = +

9 = +

9 = +

9 = +

9 = +

Розв’язати приклади, використовуючи переставну властивість дії додавання.

3 + 9

4 + 9

5 + 9

6 + 9

7 + 9

8 + 9

Розглядання випадку 9 + 9.

9 + 9 = 9 + 1 + 8 = 10 + 8 = 18

2. Різні способи віднімання числа 9

18 – 9 = 18 – 8 – 1 = 9

18 – 9 = ?; 10 – 9 = 1; 1 + 8 = 9

18 — це 9 і 9, отже, 18 – 9 = 9

3. Первинне закріплення

Виконання № 171. (Робота в парах.)

4. Самостійна робота

Виконання № 173.

5. Перевірка роботи

6. Фізкультхвилинка

III. Розвиток математичних умінь

1. Ознайомлення з периметром чотирикутника

На дошці — чотирикутник.

3 см

5 см

4 см 4 см

— Як називається фігура?

— Назвіть довжину кожної сторони.

— Знайдіть суму довжин.

5 + 4 + 4 + 3 = 16 см

— Периметр чотирикутника — це сума довжин усіх сторін чотирикутника.

2. Первинне закріплення

Виконання завдання № 172.

Діти ще раз читають правило в підручнику. Перевіряють, чи правильно знайдений периметр чотирикутника.

Самостійно знаходять периметр трикутника.

— Який периметр трикутника?

3. Практична робота. Робота в групах

Учитель роздає дітям кожної групи чотирикутники різної довжини.

Діти повинні знайти периметр даних чотирикутників і розв’язання записати в зошитах.

4. Перевірка роботи

5. Робота над задачами

1) Задача з логічним навантаженням.

• Червоний олівець довший за зелений, зелений довший від блакитного.

Який олівець найкоротший?

• Гена сказав, що у нього 10 горіхів. Олег сказав, що у нього горіхів менше, ніж у Гени. Скільки горіхів може бути у Гени?

2) Виконання завдання № 174.

Діти уважно читають задачу. Аналізують. Роздивляються таблицю і скорочений запис задачі. Пояснюють розв’язання задачі. Записують задачу в зошити.

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 35 № 175, № 176

Кiлькiсть переглядiв: 261