Тема. Таблиці додавання й віднімання числа 9. Периметр чотирикутника. Задачі на дві дії.
Мета: опрацювати таблиці додавання й віднімання числа 9; ознайомити учнів з поняттям периметр многокутника; розвивати вміння пояснювати розв’язання задачі.
Обладнання: геометричні фігури, предметні малюнки, таблиця усних обчислень.
Тип уроку; комбінований.
Хід уроку
I. Актуалізація знань учнів
Усні обчислення
1. Поставити у квадратах такі числа, щоб в сумі у всіх клітинках за всіма напрямками було 9.
2. Скласти колові приклади за схемою.
3 + 5 = – =
– = 3 – =
+ = – =
3. Куди приземлиться повітряна кулька?
12 – 5 10 – 5
12 – 4 6 – 2 8 + 3
11 – 2 9 + 3 7 + 7 8 + 5
14 – 8
11 7 13 12 5 9 6 14 8 4
II. Робота над новим матеріалом
1. Підготовчі вправи
Записати склад числа 9.
9 = +
9 = +
9 = +
9 = +
9 = +
Розв’язати приклади, використовуючи переставну властивість дії додавання.
3 + 9
4 + 9
5 + 9
6 + 9
7 + 9
8 + 9
Розглядання випадку 9 + 9.
9 + 9 = 9 + 1 + 8 = 10 + 8 = 18
2. Різні способи віднімання числа 9
18 – 9 = 18 – 8 – 1 = 9
18 – 9 = ?; 10 – 9 = 1; 1 + 8 = 9
18 — це 9 і 9, отже, 18 – 9 = 9
3. Первинне закріплення
Виконання № 171. (Робота в парах.)
4. Самостійна робота
Виконання № 173.
5. Перевірка роботи
6. Фізкультхвилинка
III. Розвиток математичних умінь
1. Ознайомлення з периметром чотирикутника
На дошці — чотирикутник.
3 см
5 см
4 см 4 см
— Як називається фігура?
— Назвіть довжину кожної сторони.
— Знайдіть суму довжин.
5 + 4 + 4 + 3 = 16 см
— Периметр чотирикутника — це сума довжин усіх сторін чотирикутника.
2. Первинне закріплення
Виконання завдання № 172.
Діти ще раз читають правило в підручнику. Перевіряють, чи правильно знайдений периметр чотирикутника.
Самостійно знаходять периметр трикутника.
— Який периметр трикутника?
3. Практична робота. Робота в групах
Учитель роздає дітям кожної групи чотирикутники різної довжини.
Діти повинні знайти периметр даних чотирикутників і розв’язання записати в зошитах.
4. Перевірка роботи
5. Робота над задачами
1) Задача з логічним навантаженням.
• Червоний олівець довший за зелений, зелений довший від блакитного.
Який олівець найкоротший?
• Гена сказав, що у нього 10 горіхів. Олег сказав, що у нього горіхів менше, ніж у Гени. Скільки горіхів може бути у Гени?
2) Виконання завдання № 174.
Діти уважно читають задачу. Аналізують. Роздивляються таблицю і скорочений запис задачі. Пояснюють розв’язання задачі. Записують задачу в зошити.
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
С. 35 № 175, № 176