Тема. Узагальнена таблиця додавання й віднімання одноцифрових чисел. Задачі на дві дії.

Мета: ознайомити з узагальненою таблицею додавання й віднімання одноцифрових чисел; розвивати вміння учнів розв’язувати складену задачу за поданим планом.

Обладнання: таблиця додавання одноцифрових чисел, схеми задач, картки для індивідуальної роботи.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

1. Робота з картками

Картка 1

Розв’язати задачу.

В один дім листоноша приніс 14 листів, а в другий — на 5 листів менше. Скільки листів приніс листоноша в другий дім?

Картка 2

У Володі 6 яблук, а в Андрія на 4 яблука більше. Скільки яблук у Андрія?

Картка 3

Скласти задачу за скороченим записом.

Було — 18 яблук

З’їли — ? яблук

Залишилось — 10 яблук.

2. Усні обчислення

1) Зоопарк.

9 + 9 1 – 9 12 – 4 12 – 6

13 – 8 7 + 6 14 – 5 7 + 4

5 8 13 18 6 11 9 2

2) Гра «Цікаві трикутники» (№ 178)

3. Перевірка роботи за картками

II. Розвиток математичних умінь

1. Робота над задачами

1) Задача з логічним навантаженням.

Галинка виростила 10 троянд та 8 гладіолусів. 15 квітів вона зрізала, щоб подарувати мамі на день народження. Яка найбільша кількість гладіолусів могла залишитися на клумбі?

2) Складання і розв’язання задачі № 179.

— Чи можна розв’язати задачу однією дією? Чому?

— Що треба узнати спочатку?

Задачу можна розв’язати двома способами.

1 спосіб

10 – 2 – 1 = 7 (м)

2 спосіб

10 – (2 + 1) = 7 (м)

3) Розв’язання задачі № 180.

Діти уважно читають задачу. Після аналізу задачі читають план розв’язання.

На дошці вчитель записує скорочений запис.

Було — 12 н.

Поклав — 4 н. та 3 н.

Залишилось — ? н.

— Прочитайте перше запитання плану. Яку дію треба виконати?

4 + 3 = 7 (н.) — поклав.

— Прочитайте друге запитання плану. Яку дію треба виконати?

12 – 7 = 5 (н.) — залишилось.

Діти записують задачу в зошитах і на дошці.

4) Самостійна робота.

Виконання завдання № 181.

Учитель на дошці записує скорочену умову задачі.

Дівчаток — 7 д. } ? д.

Хлопчиків — ? д., на 3 д. менше

Діти самостійно записують розв’язання задачі.

5) Перевірка роботи.

2. Фізкультхвилинка

3. Робота з таблицею додавання і віднімання чисел (№ 182)

Діти з коментуванням складають і записують приклади.

4. Роздивитися будиночки, здогадатися, які треба виконати дії в першому будиночку, щоб на даху вийшло 3. Виконуючи такі самі дії в другому будиночку, дізнатися, чому дорівнює знак питання.

5. Самостійна робота

Виконання завдання № 177.

6. Перевірка роботи

III. Підсумок уроку

IV. Домашнє завдання

С. 37, № 183.

Кiлькiсть переглядiв: 262